Akıncı İHA’lara ‘Çakır’ atılımı: Oyun değiştirici olacak

İkinci, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği (TEKNOFEST) kapsamında düzenlenen Roket Müsabakası için geldiği Aksaray’da, ROKETSAN’ın mottosunun “denizlerin tabanından uzayın derinliklerine kadar savunmanın muhtaçlığı olan bütün teknolojileri geliştirebilecek bir altyapı kurmak” olduğunu söyledi.

Bu uğraşla 3 bine yakın mühendisin AR-GE çalışmalarına devam ettiğini belirten İkinci, “Ülkemizin gururu olan eserleri, Türk Silahlı Kuvvetlerine muvaffakiyet sağlayan eserleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. TEKNOFEST çadırında da yerli ve ulusal imkanlarla geliştirmiş olduğumuz mühimmatları, füzeleri ve gelişmiş platformları görebiliyoruz. Çakır füzemizin lansmanını bu sene içerisinde yaptık. İnşallah bu sene sonunda muvaffakiyetle atışını gerçekleştireceğiz. Süratlice TSK’ya, dost ve kardeş ülkelerimizin kullanımına sunacağız.” diye konuştu.

İkinci, ROKETSAN’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği vazife doğrultusunda Türkiye’nin uzaya bağımsız erişimini sağladığını tabir etti.

Türkiye’nin kendi ürettiği uyduları ve yararlı yükleri uzaya taşıyacak roketleri ROKETSAN’ın imal ettiğini lisana getiren İkinci, şunları söyledi:

“Bunun için çok önemli bir altyapı oluşturulmuş ve yatırımlarımıza devam ediyoruz. ROKETSAN, 1 milyar doların üzerindeki büyük bir altyapıyı hayata geçiriyor. 2020’de Uzay Sistemleri ve İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi’ni açtık. Burada ortaya çıkartılan eserlerle ülkemizin uzay yarışında ön plana çıkabilmesi için çalışıyoruz. Bağımsız teknolojileri geliştiriyoruz.”

“Çok önemli başarılara imza atıyoruz”

İkinci, ulusal teknolojilerle uzaya fırlatılan yerli roketlerle 2017 ve 2020’de 136 kilometreye ulaşarak Türkiye’nin bağımsız uzaya erişimini sağladıklarını vurguladı.

Bundan sonraki maksadın uyduları uzaya taşıyacak platformları hayata geçirmek olduğuna dikkati çeken İkinci, şunları kaydetti:

“Mini akıllı mühimmatlarımız şu anda en çok bilinen aile. MAM-L ve MAM-C en son ürettiklerimiz. Bunların üzerindeki teknolojiler önemli oranda artırıldı. Dünyada klasmanındaki en âlâ mühimmatlar diyebiliriz. Çok önemli başarılara imza atıyoruz. Artık ulusal başarıyı da geçtik. Milletlerarası manada İHA ve SİHA’larla birlikte kullanımları çok üst seviye yeteneğe kavuşmasını sağladı. Bizim ulusal olarak yaptığımız bu mühimmatlar, yeni akıl ve en son teknolojiyle yapılıyor. Vuruş yeteneği ve menzillerinin artırılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.