ABD ve Güney Kore’den yeni ortak tatbikat

ABD ve Güney Kore, nükleer çatışma tehdidini arttıran Kuzey Kore’ye karşı önümüzdeki hafta son yılların en büyük askeri tatbikatını gerçekleştirecek.

Güney Kore Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD ve Güney Kore’nin füze denemelerini ve nükleer çatışma tehdidini arttırarak giderek saldırganlaşan Kuzey Kore’ye karşı önümüzdeki hafta son yılların en büyük askeri tatbikatına başlayacağı bildirildi. 22 Ağustos-1 Eylül ortasında Güney Kore’de “Ulchi Özgürlük Kalkanı” ismi altında düzenlenecek olan yaz tatbikatında uçak, savaş gemileri, tanklar ve on binlerce askerin yer alacağı tabir edildi.

ABD Savunma Bakanlığı ise ABD’nin, Güney Kore ve Japonya donanmalarıyla 8-14 Ağustos ortasında Hawaii kıyılarında Kuzey Kore’ye karşı füze ihtar ve balistik füze arama-izleme tatbikatlarına katıldığını, üç taraflı iş birliğinin ilerletilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

KUZEY KORE’DEN MİSİLLEME GELEBİLİR

ABD ve Güney Kore tatbikatları “savunma” olarak nitelendirirken, Ulchi Özgürlük Kalkanı’nın tüm tatbikatları “işgal provası” olarak tanımlayan ve nükleer silah ile füze denemelerini yasal kılmaya çalışan Kuzey Kore’de büyük reaksiyona yol açması bekleniyor. Pyongyang idaresi, ABD ile Güney Kore’nin bölgedeki ortak askeri tatbikatlarını “tehdit” olarak görürken, çoklukla füze testleri yahut tehdit telaffuzlarıyla karşılık veriyor.

DAHA EVVEL REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’na bağlı bir fikir kuruluşu olan Silahsızlanma ve Barış Enstitüsü Genel Müdür Yardımcısı Choe Jin, 22 Temmuz’da yaptığı açıklamada, “ABD ve müttefikleri bizimle askeri bir çatışmaya girmeyi seçerlerse güvenlik açısından gibisi görülmemiş bir istikrarsızlıkla karşı karşıya kalacaklar” tabirlerini kullanarak Washington ve Seul’ün bu yılki ortak askeri tatbikatlarının Kore Yarımadası’nı savaşın eşiğine getirdiğini tabir etmişti. Choe, Kuzey Kore’nin füze testlerinin ülkeyi savunmak için yasal olduğunu söz ederek ABD ve Güney Kore’nin füze testlerini “çifte standart” olarak nitelendirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.