16 bin öğrenci mevsimlik işçilerin çocuğu

16 bin öğrenci mevsimlik işçilerin çocuğu

16 bin öğrenci mevsimlik işçilerin çocuğu

HABER MERKEZİ

Mevsimlik tarım işçisi ailelere ait Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı ilköğretim okullarında toplam 16 bin 193 öğrenci eğitim görüyor. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, mevsimlik tarım işçisi ailelerin çocuklarının eğitimine ilişkin 26 Mayıs’ta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a verdiği soru önergesine yanıt geldi.

Mevsimlik gezici tarım işçilerinin zorunlu eğitim çağındaki çocuklarını, yatılı bölge ilköğretim okullarında eğitim görenleri ve bu çocuklara yönelik yardımları soran Tanrıkulu’na yanıt 5 Temmuz’da verildi. Bakan Selçuk’un verdiği yanıta göre mevsimlik tarım işçisi ailelere ait ilköğretim çağında 16 bin 193 çocuk bulunuyor. Bu çocuklar, MEB’e bağlı okullarda eğitim görüyor. 2020-2021 eğitim öğretim yılında ise yatılı bölge okullarında toplam 42 mevsimlik tarım işçisi ailenin çocuğu bulunuyor.

‘Mevsimlik Tarım İşçisi Göçer ve Yarı Göçer Ailelerin Çocuklarının Eğitime Erişimi’ konulu 2016’da yürürlüğe giren genelgenin hatırlatıldığı yanıtta, söz konusu ailelerin çocukları için takip ekipleri kurulduğu da belirtildi. Aile ve işverenlere yönelik çocukların eğitime erişimi konusunda ziyaretlerin yapıldığı aktarılan yanıtta, öğrencilerin en yakın okula yönlendirildiği açıklandı. Ayrıca yanıtta çocukların burada aldığı eğitimin kendi okullarına gönderildiği, gerek görülürse telafi eğitimleri yapıldığı da söylendi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.