Sera Kredisi Nedir? Başvuruları Nereden Yapılır?

Kapalı alandaki üretimi daha fazla artması için devlet, sera üreticilerine destek amaçlı kredi imkanı tanımakta. Sera faaliyetine devam edenler içinde sera alanını büyütmek veya onarım yapmak isteyeler içinde belli şartlarla beraber devlet destek kredisi vermekte. Böylece üreten kişiler sera kredisinden yararlanarak %85 orana kadar destek verilip mali yüklerinden hafifletilir. Yatırımın tamamının sera kredisi ile karşılanması mümkün olmamaktadır.

Sera Kredisi Başvuruları Nereden Yapılır?

Sera kredisi başvurusu için KOSGEB üzerinden ya da Ziraat Bankasından yapılan üretimlerden faydalanılmaktadır. Sera üretici kişi KOSGEB başvurusunda bulunarak 50 bin türk lirasından 100 bin türk lirasına kadar sıfır faizli olarak üretici destek alımı mümkündür. KOSGEB kredileri karflı olsa da her kredideki gibi sera kredisi için de üreticiden bazı taleplerde bulunur.Krediye başvurmak için üreticiler Kosgeb tarafından düzenlenmiş olan eğitimlere katılmak zorundadır. Sertifikasıyla kurmuş olacağı sera için iş planını Kosgebe başvuru olarak sunmalıdır.

Büyük Üretim Alanları İçin Süreç Nasıl İşler?

Eğer Ziraat Bankası üzeriden başvuruda bulunacaksanız faaliyet alanı en az 1 derkandan az olmaması şartı bulunmaktadır. Ayrıca örtü altı tarımsal üretim şartların içinde uygun koşullarda olması gerekir. Kredi taksit sayıları da üç ay, altı ay ya da bir yıl gibi parçalar halinde ödeme yapılabilmektedir.

Sera Kredisi İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Sera kredisi için başvuru yapacaksanız kimlik belgenizin fotokopisi, üretici kişi eğer serayı almışsa ekspertiz belgesinde seranın yeni yapılacağı durumlar için proforma tablosu ve de faturası, ayrıca da üreticiden çiftçilik belgeleri istenmektedir. Bunlar haricinde kredi sağlayan kişiler sadece devlet kurumları değildir. Özel bankalardan Finansbank ta üreticiler için uygun olan sera kredisi kullandırma yetkisine ait kurumlardan biridir. Var olan seranızın tamiratını yapmak ya da sera kurmak için kredi başvurusunda bulunarak elinizde olan işler çok daha hızlı bir şekilde halletmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir