Organ Nakil Türleri Nelerdir?

Organ Nakil Türleri Nelerdir?

Organ nakli çok önemli ve hayati değer taşıyan bir bağış biçimidir. İnsanlar gönüllü olarak yaşarken de organlarını bağışlayabilmektedir. Ani ölümlerde ise ölen kişinin birinci dereceden yakını organ bağışında bulunabilmektedir. Organ bağışları aslında yeni bir tıbbi uygulama değildir. Yüzyıllar önce mısırlılar burun ameliyatları ve organ nakilleri yapmışlardır. Her organın nakli uygun doku olduğu sürece gerçekleşebilmektedir. Organ nakil türleri şu şekilde olmaktadır.

  • Allogreft nakil; genetik açıdan aynı soydan gelmeyen fakat aynı türe sahip canlılar arasındaki organ değişimleridir.
  • İzogreft nakil; genetik olarak aynı soydan gelen insanlar arasında uygulanmaktadır. ikizlerin organ nakilleri bu kapsamdadır.
  • Senogfert nakil; farklı cinslerdeki canlıların organ değişimidir. Örneğin dünyada domuzlardan insana kalp kapakçığı nakli yapılmaktadır.
  • Böbrek Transplantasyonları; bazen kadavralardan alınan organlar hastalara nakledilmektedir. Bu da genellikle bir yetişkine ve bir çocuğa şeklinde uygulanmaktadır.
  • Domino Transplantasyon; bu uygulamada organ nakli uygulanacak kişinin organları
    takım halinde değiştirilmektedir. Örneğin akciğer nakillerinde kalp de
    değiştirilir. Organ nakli yapılan kişiden alınan kalp başka birinde kullanılabilir. Takım halinde organ nakilleri daha kolay yapılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*