Onikiparmak Bağırsağı Ülseri ve Tedavisi

Onikiparmak Bağırsağı Ülseri ve Tedavisi

Mideden hemen sonra gelen kısım olan onikiparmak bağırsağı, midede oluşan ülser tehiditinde en fazla zarar gören organdır. Onikiparmak bağırsağı iltihaplanması sonucunda ise, mide ve bu bölgede bir takım yaralar boy göstermeye başlamaktadır. Özellikle de mide ülserine oranla yaklaşık 4 katı daha sıklık gösteren onikiparmak bağırsağı ülserinin belli bir tedavi yöntemiyle üstesinden gelinebilir. Onikibağırsak ülseri ve tedavisi için ilk olarak bu hastalığın nedenlerini tespit etmek gerekmektedir.

Onikibağırsak Ülserinin Nedenleri

Stres ve depresyon

Midenin aşırı asitli oluşu

Alkol, kafein ve sigaranın aşırı tüketimi

Uzun süreli asprin ve benzer ilaçların tüketilmesi

Onikibağırsak Ülserinin Belirtileri

Onikibağırsak ülserinin belirtileri genellikle karın açken bu bölgelerde yaşanan şiddetli ağrılardır. Bu ağrıların devamında ise, ilk belirtiler mide kanamasıyla kendisini göstermeye başlamaktadır. Geceleri uykuları bölen ağrı seanslarıyle birlikte de, bir an önce uzmana başvurmanızda fayda vardır.

Onikibağırsak Ülserinin Tedavisi

Onikibağırsak ülseri ve tedavisi için öncelikle yemek düzeninin değişmesi gerekir. Sigara, alkol ve cafein ürünlerinden uzaklaşarak, dengeli beslenme ve bolca spor yapılmalıdır. Tüm bunların yanı sıra uzman hekimize de düzenli aralıklarda kontrole gitmeniz şarttır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*