Küçük İşletmelerde Pazarlama Yöntemleri

Eğer kendinize bir küçük işletme kurduysanız ve yönetmeye başlamışsanız, altın kurallardan biri pazarlama olacaktır. Eğer ufak bir bütçeniz bulunuyorsa, sizin işletmeniz için en uygun olan pazarlama tekniklerini planlamalısınız. Sizin için küçük işletmelere uygun olan en iyi pazarlama taktiklerini derledik.

Ağızdan ağıza pazarlama

Bu taktik yeni müşterileri kazanma amaçlı olarak en iyi pazarlama stratejilerinden biridir. Bilinen müşterilere eğer gerçekten güzel bir hizmet sunabilirseniz, ağızdan ağıza yaptığınız hizmet yayılacak ve sizin ne kadar iyi olduğunuzdan bahsedecekler.

Arama motoru pazarlaması

İnternette herhangi bir arama motoru aracılığı ile sponsor link yazısında küçük ilalar elbet herkesin ilgisini çekmiştir. Bunlar reklam olarak alınan ve belirli bir ücret ödenen şeylerdir. Reklamlarınıza birilerinin tıklaması ile belirli bir miktar para ödenecektir. Google, Yandex ve Yahoo gibi birçok arama motoru bu hizmeti sağlamaktadır.


Basın bültenleri

Basın bültenleri aracılığı ile reklam vermek, kullanacak en iyi pazarlama tekniklerinden biri olabilir. Gazete, radyo ya da dergi gibi yayın organlarına işletmenize özel reklamlar, güncel haberler yazdırabilirsiniz. Ayrıca basın çeşitli basın bültenleri hiçbir ücret almadan yayımlayan internet siteleri de mevcuttur.

Offline pazarlama

Eğer işletmeniz sadece bir bölgeye hitap ediyorsa, yakındaki mahallelere kartvizit, el ilanı ya da broşür dağıtarak küçük bir mebla karşılığında işletmenizi tanıtmış olabilirsiniz. Eğer çok para vermek istemiyorsanız tasarımı kendiniz de ayarlayabilirsiniz.

Araba üzeri reklamlar

Pazarlamanın diğer yöntemlerinden biri ise araba ile reklam yapmaktır. Bir yerlere seyahatte bulunduğunuzda insanlar sizin taşıtınızın üzerinde yer alan reklamı farketmiş olacaktır. Reklamla beraber sadece işletmenin adı değil, iletişim için bir telefon numarası, mail adresi ve internet sitesi yer alması gerekir. Gereğinden daha fazla bilgi koymanız durumunda insanların kafasını karıştırarak asıl ön plana çıkacak şeyi sunamazsınız.

Blog makaleleri yazmak

Hedef olan kitlenize hitap eden bir blogta yazmak, pazarlama yöntemi olabilir. Makaleleri kendinizin blogunda yayımlayacağınız gibi, başka bloglara da gönderme imkanına sahipsiniz. Burada önemli olan püf nokta yazılarını ilgi çekici ve okunaklı olmasıdır. Yazının paylaşılmadan önce yazım hatası bakımından kusursuz olmasına dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir