Kripto Para Dengeleri Değiştiriyor mu?

Kripto Para Dengeleri Değiştiriyor mu?

Kripto para sektörü günden güne büyüyen ve en önemli alanlara hızlıca yayılan bir ekonomik trend olarak gözümüze çarpıyor. Tabii ki bu trendin genel olarak artıları ve eksileri de mevcuttur. Ancak Kripto para ve özellikle gelişmekte olan borsa sistemleri, kazançların ve ticaretin oldukça büyük bir hacme sahip olduğunun en açık göstergesi olarak bilinmektedir. Tabii ki Digital Ticks denilen yeni sanal borsa sistemi ile de yatırımcılar ve madenciler oldukça yüksek meblağlar üzerinden büyük ticaret yapma imkânını bulacaklar. Ancak bu kazançların ileri de bankacılık sistemine vereceği zararlardan ötürü para birimlerinin elle tutulur bir hale gelemeyecek olması, tüm para ve nakitlerin elektronik ortamda dijital verilerden oluşacak olması da birçok kişiyi ciddi şekilde düşündürmektedir. Çünkü bu durum bankaları sadece yerel para dağıtım şirketleri haline getireceği gibi, para basımını oldukça kısıtlayıcı bir duruma da davetiye çıkaracaktır. Birçok banka ve finans sisteminin önde gelenleri kripto paraların geleceğinin çok uzun ömürlü olmayacağını düşünse de işlerin rengi değişiyor.

Genel olarak baktığımız da Digital Ticks yeni oluşturulan bir sanal borsa yazılımıdır. Tabii ki bununla beraber piyasaya sürülen ICO (Initial Coin Offering) denilen ve insanlara kendi kripto paralarını ve kripto paralar ile ilgili projeler üretme imkanı sunan bir havuz yazılımı, bankaları oldukça zora sokacak gibi gözüküyor. Çünkü bu iki sistem birlikte bütünleşmiş çalışmaya başladığı vakit, tüm ticaretin ve akışın kripto para üzerinden olması dışında, yatırımcı ve geliştiricilerin de ICO üzerinden büyük çaplı projeler ile kripto para ticaretinin gelişmesine hatta yeni havuzlar geliştirip sektörün büyümesine büyük ölçüde öncü olacağı tüm finans çevrelerinde konuşuluyor. Bu sistemler adeta kripto paranın gelişmesi ve büyümesi için insanları teşvik ediyor. Çünkü TOKEN satışlarında beklenenin de üstünde kazanç sağlayan Digital Ticks sistemi, yakın zamanda ICO sistemi ile bütünleşmiş çalışacak bir ortak havuz kurmayı düşündüklerini belirtti. Tabii ki bu durum normal borsa ve finans çevrelerinin hiçte istemediği bir durum olarak göze çarpıyor.

Tüm sistemlere aslında baktığımızda, Digital Ticks olsun, ICO olsun, Bitcoin Ticker olsun, ICO Tracker olsun tüm sistemlerin ortak özelliği, yeni algoritma ve yazılım geliştirmenin artık kripto paralar üzerine dönmesini sağlamak. Bu durum yatırımcı ve yazılımcı ortaklığını güçlendiren sistemlerin gelişimine ivme kazandırması olarak görülür ise, birçok akıllı ve bilgili yazılımcının ICO üzerinden geliştirdiği projeler ile sistemin büyümesine katkıda bulunmaları kaçınılmaz gibi görünüyor. Tabii ki buda yeni milyonerleri yaratacağı için, bu milyonerlerin kazandığı tecrübeler ile Digital Ticks üstünde ciddi şekilde yatırımlar, alım satımlar ve değiş tokuş işlemlerini anlık yapabilmelerine olanak sağlayacak. Bu da yine bahsettiğimiz şekilde yeni milyonerlerin hatta yeni hanedanların doğmasına bile sebep olacak bir zincirin başlangıcı olacaktır. İşin en ilginç yanı ise, tüm bu işlemlerin ve paraların hiçbir devlet ve kontrol mekanizması tarafından kontrol edilemeyecek olmasıdır. Yani bir grup çok zengin yatırımcı veya yazılımcı, bir devleti batırmak isterse bunu bu sistemler üzerinden yapabilecek. Bu durumda aslında birçok devletin korkulu rüyası olarak şimdiden kabul edilmektedir.

Konuyu bir örnek ile açıklamamız çok daha doğru olacaktır. Örneğin bir suç şebekemiz olsun ve bu suç şebekemiz, 1 ay evvel milyarlarca dolarlık Etherum hesaplarını boşaltmış olsun. Bu şebeke, bu kadar yüksek meblağlı parayı bankadan çekme imkanı çok zayıf olacaktır. Çünkü hırsızlığı anlayan mali polisler, yakın zamanda tüm bankaları takip altına alıp Etherum kaynaklı gelen tüm havaleleri inceleyecektir. Buda şebekenin yakalanması anlamına gelmektedir. Ancak şebeke ellerindeki Etherum node değerlerini, Digital Ticks üzerinden Emtia alımında kullanırsa, bir de yeni kripto para birimi oluşturup onun yükselmesi için ICO üzerinden bir yazılım projesi oluşturur ise, tüm parasını bir anda hayalete çevirebilecektir. Hatta izi bile sürülemeyecek noktaya gelecektir. Çünkü milyarlarca dolarlık ETH node, bir anda ya değerli bir maden ya da değerli bir kaynağa yatırılmış bir para olacaktır. Böyle bir durumda hiçbir mali polis, paranın gittiği noktaları takip edemeyeceği için (Çünkü para bankacılık sistemi dışında kayıt altına alınamayan bir alanda kullanılıyor) bu şebeke insanlardan çaldıklarını bir ömür gizleyeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir