Koridor Duvar Çıtası Uygulaması

Duvar Çıtası

Çok eski zamanlarda, özellikle Avrupa ve Amerikan evlerinde moda olan ve sık kullanılan duvar çıtası uygulaması, günümüzde de şıklığı ve lüks görünümü sebebiyle oldukça ilgi çeker ve kullanılır olmuştur. Duvar çıtası ile, özellikle salonlarına ve koridorlarına olmak üzere, evinizin hemen hemen tüm odalarına şık bir görünüm katabilirsiniz. Yazımızda koridor ve salon duvar çıtaları üzerine örnekler ve açıklamalar olacak.

Duvar Çıtası Nedir?

Evine yenilik ve renk katmak isteyen pek çok insanın tercih ettiği duvar çıtaları genellikle ahşap yada alçı pandan yapılmakladır. Duvar çıtaları için geren malzemeler bu çeşitlere göre değişmektedir. Zemin fırçası, rulo fırça, yapıştırıcı, akrilik boya vesaire gerekmektedir.

Salon Duvar Çıtaları

Salonlarınızın görünümünü değiştirmek, ağırladığınız misafirlerinize, şık bir görünüm sunmak istiyorsanız ahşap çıtaları öneririz. Bu çıtalar, salonunuzla uyumlu ve doğal durmasını isterseniz, duvar boyanızın yada duvar kâğıdınızın rengi ile aynı olabilir. Ama farklılık katmak isteyen cesur kişiler için daha koyu veya dikkat çeken tonları da önerebiliriz.

Koridor Duvar Çıtaları

Koridorunuza, alışılmışın dışında şık ve dikkat çekici bir görünüm katmak istiyorsanız, duvar çıtası koridor kesinlikle öneririz. Seçeceğiniz, beğendiğiniz duvar çıtalarıyla evinizin girişinden itibaren oldukça lüks bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Çıta uygulamasını kendiniz yapmak istiyorsanız, öncelikle, çıtalama yapacağınız alanın düz ve temiz olduğundan emin olun. Aksi halde tekrar düzeltmek için fazladan malzeme gerekebilir ve bu da elbette maliyeti artırır. Alanı seçip temizledikten sonra ise karar kıldığınız rengin akrilik boyasını temin edin. Boyayı bir kaba doldurun ve rulo fırça ile duvarınızı boyayın. Duvarı boyadıktan sonra 18-24 saat arası kurumaya bırakın. Tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra, çıtayı yapıştıracağınız yerleri tespit edin ve cetvel yardımı ile düz bir şekilde yerlerini çizin. Ardından yapıştırıcıyı alana sürün ve çıtayı yapıştırıp güçlü şekilde bastırın ve iyice yaptığından emin olun.

Dikkat Edilecek Noktalar

Koridor ve duvar çıtası salon işlemi yaparken, dikkat edilecek önemli noktalar, duvarın temiz ve düz olması. Rulo fırçası kaliteli ve kullanışlı olmalı ki işinizi kolaylaştırsın. Kullandığınız yapıştırıcı oldukça kuvvetli olmalı. Çıtayı yapıştırdıktan sonra ise iyice yapıştığından emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir