Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Sebepleri

Kadınlarda cinsel isteksizlik çok farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilmektedir. Eşler arasında huzursuzluk da oluşturan bu durumun önüne geçebilmek için doğru bir tedavi tercih edilmesi şarttır. Cinsel soğukluk olarak da adlandırılan bu durumun problem olarak ele alınması için kişinin hem kendi hayatında hem de partneri ile olan ilişkilerinde sorun oluşturması gerekmektedir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Belirtileri

Kadınlarda cinsel isteksizlik belirtileri arasında;

  • Kadının cinsel ilişkiden haz alamaması
  • Cinsel ilişki sıklıklarının azalması veya tamamen bitmesi
  • Kadının cinselliği reddetmesi
  • Kadında cinsel ilişki konusunda kaygılar
  • Cinsel objelerden ve hatta mastürbasyondan uzaklaşma
  • Cinsel içerikli rüyalar dahi görmeme durumu vardır.

Kadının bahsettiğimiz durumları 6 ay veya daha uzun süredir yaşaması durumunda cinsel isteksizlik tanısı konulacaktır. Bahsedilen sürecin sonrasında gerekli tedavi gerçekleşmezse kadının cinselliği aklına getirmekten dahi korkması durumu yaşanabilir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Türleri

Birincil cinsel isteksizlik olarak adlandırılan tür ergenlik döneminde başlarken süreklilik arz edebilmektedir. İkincil cinsel isteksizlik ise normal bir cinsel haz yaşanırken hayatın bir döneminde birden ortaya çıkabilir. Durumsal cinsel isteksizlik olarak adlandırılan tür ise cinsel istek olmasına rağmen eşe karşı çeşitli nedenlere bağlı olarak soğukluk durumudur. Cİnsel isteksizliğin iler düzeyde yaşanması ise cinsel tiksinti olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda cinselliğe karşı reddediş ve öfke gözlenmektedir.

Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus Arasındaki Farklar

Cinsel isteksizlik ve vajinismus durumları birbirinden farksızdır. Cinsel isteksizlikte kadın cinsellikle ilgili hiçbir girişimi kabul etmemekte ve istememektedir. Vajinismus durumunda ise kadın ön sevişmeden haz alırken, birleşme esnasında partnerini bilinçli olmadan reddetmektedir.

Her ikisinin de temelde psikolojik nedenlerden dolayı ortaya çıktığı bilinmektedir. Cinsel terapiler iki durumun da tedavi edilmesi noktasında tercih edilmektedir. Vajinismus durumunun tedavi edilmemesi ve tedavisinin ertelenmesi zaman içerisinde cinsel isteksizlik yaşanmasına neden olacaktır. Vajinismus durumunun erken tedavisi bu nedenle önemlidir.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Kadınlarda cinsel isteksizlik tedavisi için öncelikle ayrıntılı olarak öykü alınması gerekmektedir. Bundan sonra cinsel ilgisizliği sebeplerinin saptanması gerekmektedir. Saptanan sebeplere göre tedavi aşamaları düzenlenir. Genelde tedavi için 10 – 15 seanslık cinsel terapiler yeterli gelecektir. Seanslar ortalama olarak 45 dakika sürmektedir. Dirençli hastalarda cinsel terapi haricinde akupunktur, hipnoterapi ve emdr gibi tamamlayıcı yöntemler de eklenebilir. Evlilik problemi nedeniyle ortaya çıkan cinsel isteksizlik durumlarında ilişki terapisi de gerekebilir. Erkekte erken boşalma ve ereksiyon problemleri olması durumunda bunların da tedavisi gerçekleştirilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir