İğde ve İğde Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

İğde ve İğde Çiçeğinin Faydaları

İğde ağaçları Anadolunun birçok bölgesinde yetişen, ilkbahar ayında çiçek açan, kokulu ve meyveleri oldukça güzel, unumsu bir bitki olarak karşımıza çıkar.

Bilimsel adı elaeagnaceaedir. Kurutulmuş çiçek türüdür. Bu tür 7 metreye kadar ulaşabilen, dikenli ve kışları yapraklarını dökmekte olan bir ağaçtır. Yapraklı gümüşi bir rengi andıran renkli, dar ve uzundur. 4 parçalı çiçeklerden oluşur ve bu çiçekleri sarımsı beyaz bir renktedir. Meyveleri tohumlu, ortalama iki santimetre uzunluktadır. Türkiyede oldukça yaygın bir bitki olarak bilinir ve su kenarlarında bolca bulunur. Orta anadolu kısmında da tarlanın kenarlarına çit olarak dikilmesiyle bilinir. İğde yemişinin dış rengi sarımsı, sert ve içindeki meyvesi mayhoştur. Vitamin deposu olan iğde, halk arasında cıcıcılık,cışkan, pisat gibi diğer adlarıyla da bilinir. Dış kısmı kabuklu olan iğdenin içi tüylü, iğde çekirdeği ise büyüktür. İçerik olarak Organik asitler, Vitaminler, Flovan Glikozidler, Uçan yağ, Tanen bulundurur. İğde çiçeği ve meyveleri egzamadan tutun yüzdeki siyah leke, sivilce, bağırsak problemleri ve sindirim bozukluklarına da oldukça yararlı olmaktadır.

İğde çiçekleri toplanmasının ardından on dakika kaynatılıp egzamalı olan bölgeye sürülür. Oldukça güçlü bir antiseptiktir. İğde meyveleri zihin açar ve bağırsak iltihaplarına karşı etki gösterir. İsali de önleyebilir. Böbrekteki çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği bilinir. İğde kabukları soyulduktan sonra içinde yer alan unumsu meyvesinin biraz su ile karıştırılmasının ardından cilde sürülmesi ve siyah nokta, sivilce gibi problemleri yok etmesiyle de bilinir. Yatmadan önce yüz boyun bölgesine sürülüp biraz beklendikten sonra varsa kükürt sabunu ile durulanmalıdır.

İğde Nasıl Kullanılır?

İğde ağacı meyvesinin içi yenildiği gibi, suda kaynatılıp çayı da tüketilebilir. Oldukça güzel kokusu ile bahçeleri süsleyen bu meyve, koklandığında sizi rahatlatarak zihninizi açar. İğde meyvesi taze bir şekilde kompostosu yapılarak ta tüketimi sağlanabilir.
İğdenin zararlarından bahsedecek olursak, sadece çok fazla tüketiminde kabızlık yaptığını söylememiz gerekli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir