Franchise Verenin Riskleri Nelerdir?

Franchise sistemleri, hiç düşünülmeksizin franchise alıcıları haricinde franchise satışı yapan kişiler için de oldukça yararlı olmasından ötürü dünya çapında oldukça bilinir hale gelmiştir.
Franchise veren şirketler, genel olarak markaları oldukça tanınmış ve geniş bir işletme sahibi olan kişiler olarak bilinir. İsterlerse tek bir dükkan ile müşterilerinin kendisine gelmesini bekleyebilir, dilerse de bu markasını şubelerini arttırarak yaygın bir hale getirebilir. Bu durumda nasıl bir seçenek seçerek daha karlı bir hale geleceğini kendisi yapmış olduğu planlara göre seçmesi gerekmektedir. Franchise veren kişinin franchise sistemini neden seçmiş olduğu, sistemden enle edecek geliri ya da ne tür faydalar sağladığı da şu şekilde açıklanabilir;

Yatırımın az olması

Kendi şubelerini açmış olduğu takdirde gerekmekte olan yatırım franchise sistemi ile tamamen kaldırılmış olacaktır. Yani sadece gerekli olacak şey franchise sistemi daha düzenli bir şekilde oturtmak için gerekli olan altyapı sistemini kurmaktır. Genel olarak franchise veren olan kişi ya da şirketin mali yapısı eğer çok sayıda şube açmaya yeterli değil ise franchise tek bir alternatif olmaktadır.

Daha hızlı bir nakit girişi olması

Şubelerin açılması halinde bir gider olacağından ve gelire dönüşmesi de daha uzun bir zaman alacağından ötürü, bu nakit girişi franchise sistemi sayesinde, giriş bedelinden ötürü daha hızlı sağlanacaktır. Böylece alacak olmuş oldukları franchise giriş bedeli sayesinde oldukça avantajlı bir seçenek olarak görülmektedir. Tek bir işletme ile bu kadar kar edilmesi olanaksızdır.
Devamlı olarak gelir
Franchise sağlanması halinde, sürekli bir şekilde kullanım bedeli ödeneceğinden ötürü sürekli bir gelir imkanı oluşmaktadır.

Hızlı olarak yayılmak

Birçok işletme mantığında hızlı bir yayılma oldukça önemli bir seçenektir. Satın alma gücü daha fazla artar, kendi üretim kapasitesini yaratmak için belli bir miktarı yakalamak ve daha birçok şey mevcuttur. Bu durumlarda çok kısa bir sürede işletmenin açılması halinde iş devam edecektir, ancak az sayıda işletme yaşanması durumunda ise iş çıkmaza girebilir. Franchise sağlanması ile büyümede yatırım ve yönetme gücü en aza indilirilmesi ile beraber daha hızlı bir şekilde yayılma gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir