ELEKTRONİK KART ÜRETİMİ YAPAN FİRMALAR

ELEKTRONİK KART ÜRETİMİ YAPAN FİRMALAR

Dünya’da elektronik kart üretiminin tarihi aslında oldukça eskilere dayanmamaktadır. Elektronik piyasasının oluşmaya başlaması birçok sanayi devrimi ve gelişiminden sonra oluşmaya başlamış bir sanayi dalıdır. Eski zamanlarda, daha doğrusu değerli madenlerin ve maddelerin içeriğinin az bilindiği zamanlarda, elektronik denilen bir bilim dalı asla yoktu. Bunun yerine daha çok göz boyama denilen, hatta Ortadoğu’daki simyacıların değimi ile sihir gücü denilen bu göz oyunları modern elektronik biliminin ilk temellerini atmıştır. İşte bu temel üzerine kurulan ve günümüzde de sihirli kutu adını verdiğimiz Televizyon denilen cihazın temelini oluşturan elektronik bilimi, aslında insanoğlunun hayallerinden başka bir şey olarak düşünülemiyordu. Ancak elektronik bilimi ile birlikte gelen, PCB baskı devre dizgi ve basımı bu alandaki en önemli sektör ve büyümekte olan bir sanayi dalı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu alandaki en önemli çalışmaları yapan elektronik kart üreten firmalar ise, sektörünün en iyileri olup bu alanda en iyi hizmeti veren firmalar olmaktadır. Bu sektörün en iyisi olan firmalar ise genellikle SMD tarzı baskı yapan ve bu baskı çeşidi ile günde yüzlerce kart üreten bir firma haline gelen şirketlerden oluşmaktadır. Bu sektör de en bilinen ve olması gereken özelliğin yarı iletken üretimi ve bu alanda yapılan çalışmalar olduğunu bilmeyen yoktur. Bu sektör eskisi gibi el ile yapılan elektronik kartlardan çok, 1990’lı yıllardan sonra sanayileşmeye başlayan sanayi tipi elektronik kart üretimi ile şuan ki son şeklini almış bulunmaktadır. Bu alanın en değerli üretimleri artık dizüstü veya masaüstü fark etmeksizin birçok bilgisayar veya bilgi işlem ünitesi için tasarlanan elektronik kart sistemleridir. Ayrıca elektronik kart alanlarında da, başka sistemlerin tasarımları üzerine de çok sayıda iş yapılmaktadır.

Bunlar dışında elektronik kart üretimi için tercih edeceğiniz firmaların genellikle iletişim ve bilgi işlem teknolojileri alanında çalışmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu iki sektörün de elektronik kart ihtiyacı, diğer sektörlere göre oldukça fazla ve karmaşık devre tünelleri üzerine oluşmaktadır. Arama motorlarında bu alanlarda elektronik kart üreten firmalarla çalışması sakın unutmayın. Çünkü bu alanlarda çalışan şirketlerin yarı iletken alanında en iyileri olması gerekmektedir. Bu alandaki şirketler genel bazda, mikroişlemci ve yazılım sektörleriyle ortaklaşa çalışan entegre şirketler grubu olmaktadır. Ancak elektronik kart üretimi konusu tek başına incelenecek bir konu değildir. Baskı çeşitleri dışında kullanılan silisyum veya silikon maddelerin kalitesi ile aynı zamanda PCB baskı devre kalitesinin yüksek olması açısından kalite standartları hep AB standartlarının üstünde olmuştur. Bu işin en önemli özelliği ise, şirketlerin bu kart üretimlerine başlamadan önce bir prototip yaparak bazı testlere tabi tutmalarıdır.

Genel olarak elektronik kart üreten firmaların ekseriyeti Almanya ve İngiltere merkezli şirketlerdir. Alman merkezli şirketlerin bu konuda çok iyi olduklarını söylememize gerek yok. Çünkü bu şirketler genel olarak üretim kapasitelerini diğer şirketlerinkine göre daha yüksek ve daha verimli tutmaktadırlar. Almanlar işlerinde detaycı olduklarından, kart üretimi konusunda da oldukça detaycı ve sağlam iş çıkarmaya bayılırlar. İngilizler teknik detaylarla çok fazla ilgilenen bir millet olduğundan, onlarında Almanlardan eksik kalır bir yanı bulunmamaktadır. Ayrıca yarı iletken üretimi alanında da İngilizlerin en iyisi olduğunu tüm Dünya kabul etmektedir. Bu açıdan bakıldığında her iki devletinde birbirlerine üstünlüklerinin olduğu az çok anlaşılabilir. Ancak Amerikan şirketleri de bu alanlarda en iyileri barındıran ülkeler arasında gelmektedir. Kaliforniya’daki Silikon Vadisi bu işin merkezi konumundadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*