Çocuk Sahibi Olmaya Karar Vermeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Çocuk sahibi olmak çok mutlu edecek bir gelişme olsa gerek. Bunun yanı sıra insanların çok büyük çoğunluğu bunun plansız bir şekilde yapılsa dahi problem olmayacağını düşünüyor. Oysa tam tersine tam anlamıyla programlı bir süreç olarak düşünülmek zorunda.

Çocuk yapmaya karar veren çiftlerin kafasında birçok konuyu çözmüş olması gerekiyor. Örneğin çocuk için hazırlanabilecek olan gelecek, nasıl bir yol izleneceği, bakım aşamasında hem maddi hem de manevi sorumlulukların gözetilmesi gibi noktalar önem taşıyor. Çocuk planlaması yapmadan bu işe kalkışmak ise başlı başına bir hataya dönüşebiliyor.

Çocuk Doğduktan Sonra Oluşan Sorumluluklar

Doğumdan sonra yaşanan süreç ile ilgili pek çok kılavuz bulunabilir. Basmakalıp olan düşüncelerin haricinde de bazı faktörler olduğunu ortaya koymak ise mümkün.

Çocuğun Bakımı

Anne ve babanın çalıştığı bir aile ortamında çocuğun bakımı en temel sıkıntılar arasındadır. Burada annenin çalışmaması, annenin çalışması ve bakıcı tutulması gibi çözümler üretilebilir. Atlanılan nokta ise bakıcı masraflarının neredeyse anne tarafından kazanılacak olan miktar ile aynı olacağıdır.

Maddi Yükümlülük

Sadece bez, mama gibi temel ihtiyaçları öngörerek bebek hazırlığı yapan çiftlerin hesaplarında bir sapma gözlemlenir. Bu durumda es geçilen unsurlar ise sürekli yenisine ihtiyaç duyulan giyim eşyaları ve olası doktor ücretleridir.

Manevi Süreç ve Psikoloji

İster istemez gecenin köründe uyanan bebeğiniz için uyanmak durumunda kalacaksınız. Bu bağlamda da yorgun olmak, işten çıkmış olmak, işe gidecek olmak gibi durumlar pek ön planda olmayacaktır. Ayrıca bir çocuğun büyümesinden mesul olmak bile başlı başına bir psikolojik süreci beraberinde getirebilir.

Çocuğunuza İyi Bir Gelecek Sağlayabilmek

Çocuk yaptıktan sonra dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden birisi ise geleceğe olan yatırımdır. Burada en temel unsur eğitim olarak görülebilir.

Eğitim Masrafları

Çocuğunuzun ortalama olarak 3-5 yaş arası başlayan okul öncesi eğitimi ile beraber ciddi bir gider kalemi oluşturacağını unutmayın. Ardından ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite olarak süre gelen bir zaman dilimiyle karşılaşmak mümkün.

Sağlık Giderleri

Hamilelik süresince bile devamlı kontrol altında tutulduğuna şahit olacaksınız. Haliyle kendinizden çok daha yüksek sağlık giderleriyle karşı karşıya olabilmeniz mümkün olacak.

İstekler ve Ebeveynlik İçgüdüsü

Özellikle çocukluğunda istekleri yerine getirilmeyenler için çocuk sahibi olmanın özel bir anlamı vardır. Her istediğini yapma içgüdüsüyle birlikte maddi ve manevi olarak yıpratıcı bir süreçle karşılaşmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir