Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Nasıl Geçer?

Epidermis insan cildinin en yüzeysel tabakasıdır. Epidermiste yeterli miktarda su bulunamamasından kaynaklanan cilt kuruluğu her yaşta ve ve her cinsiyette insanın başına gelebilen bir hastalıktır. Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilirken genellikle eller, kollar ve ayaklar da görülmektedir.

Genç insanlar da görülebildiği gibi genellikle yaşlı insanlar da daha fazla rastlanan bu hastalık , insan vücudun sebep olması yanı sıra kişilerin kullandığı kremler ya da soğuk ve kuru havalarda sürekli maruz kaldıkları sıcak su insanlar da Cilt Kuruluğuna neden olabilir. Nemin azaldığı her ortam da cildin kuruması muhtemel bölgelerin yeterince nemlendirilememesi cilt kuruluğunu tetiklerken , mevsim değişikliklerinde cilt kuruluğu olan kişiler daha da dikkatli olmalıdır. 40 yaşını devirmiş kişiler de cilt kuruluğu %50 üzerinden görünmekteyken , çalıştığı meslek grubuna göre de bu durum ortaya çıkabilir. Aileden gelen bazı hastalıklar da insanların cildinde kuruluk olmasına neden olabilirken , egzama , alerjik hastalıklar ve alerjik kontakt dermatit de Cilt Kuruluğunun en büyük etkenidir.

Cilt Kuruluğu Nasıl Geçer?

Duştan sonra ciltte bir gerginlik hissediliyorsa Cilt Kuruluğunun en büyük belirtisi olarak ilk sırada gelir. Kaşıntı , çatlaklar , soyulma ve pullanmalar ile birlikte cildin renk değiştirmesi Ciltte kuruluğun başlıca belirtileridir. Evde kullanılan nemlendirici kremler ile cilt kuruluğu dengelenebildiği takdirde herhangi bir tedaviye ihtiyaç duyulmasa da kuru ciltte herhangi bir değişiklik söz konusu olmaz ise , kızarıklıklar oluşmaya ve artmaya başladıysa , soyulma , pullanma oluştuysa kişinin kesinlikle sağlık kuruluşlarından tedavi almaları gerekmektedir. Cilt kuruluğunun önlenmesi için kişinin su tüketimini arttırması , nemlendirici kremleri sürekli kullanması , hava şartlarında cildine dikkat etmesi , banyo da kısa süre kalarak ılık su ile duş alması ve cilde temas edecek temizlik malzemeleri kullanımında mutlaka koruyucu kullanılması gerekmektedir.

1 thought on “Cilt Kuruluğu Nedenleri ve Nasıl Geçer?

  1. Ankarada hizme vermekte olan Fisina Beauty Studıo ile sizlerde cilt problemlemlerinden kurtulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir