Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

İlerleyen yaşlarda daha sağlıklı bir cilde sahip olmak için yirmi yaşından itibaren düzenli olarak cildimize bakım yapmamız gerekmektedir. Bu konuda atılacak ilk adım sivilcelerin aktif tedavisidir. Özellikle ergenlik sivilceleri kesinlikle sıkılmamalıdır. Sıkıldığı takdirde ciltte daha sonradan düzelmesi pek mümkün olmayan çukurlar bırakacaktır.

Günlük Cilt Bakımı

Yumuşak ve nemlendirici bir sabun yardımı ile günde birkaç kez yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Aşırı kurumamasına özen göstermeniz de önemlidir. Otuzlu yaşlara gelindiği zaman ise cildin canlılığını kaybettiği belirtilmektedir. Cildinizin canlılığını yitirmesi durumunda aloe vera etkili kremlerden kullanabilirsiniz. Bu kremler özünde bulunan maddeler yardımı ile cildinizin daha sağlıklı bir yapıya sahip olmasını sağlayacaktır.

30’lu yaşlarda cilt bakımı için dikkat edilmesi gereken önemli bir konuda su dengesinin korunmasını sağlamaktır.

40’lı yaşlardan itibaren cildimizin yavaş yavaş kırışmaya başladığını görebilirsiniz, su dengesinin giderilmesi yerine kırışıklıkların tedavi edilmesini sağlayacak kremleri kullanmak da büyük bir önem taşımaktadır. Botoks gibi yöntemlere başvurmak en son çare olarak kullanılabilir. Bu yaşlarda ağızdan alınan takviye vitaminlerinde büyük faydaları olduğu bilinmektedir. Cildin özellikle bu yaşlarda büyük bakıma ihtiyacı bulunmaktadır. Çünkü otuzlu yaşlarda sadece su kaybı yaşarken kırklı yaşlara girilmesiyle birlikte su kaybı daha yüksek oranda artmaktadır. Bunun yanı sıra kırışıklık ve cilt tabakalarının yavaş yavaş ölmeye başlaması da bakım yapılması açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Otuzlu yaşlardan sonra makyajın dozunun kaçırılmaması gerekmektedir. Çünkü uzun süreli ve kalitesiz bir şekilde yapılan makyajların cildin sağlığını olumsuz yönde etkilediği su götürmeyen bir gerçektir.

Makyaj yaparken belirli bir sınır içerisinde kalmak gerekmektedir. Yaşınıza uygun ve cilt yapınıza hitap eden makyaj malzemelerini kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*