Beyincik Dejenerasyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Beyincik Dejenerasyonu Belirtileri Nelerdir?

Beyincik dejenerasyonu hastalarının acı duyguları yok olur. Dokunma duyularını kaybederler. Karaciğerleri ciddi hasar görmeye başlar. Hasta denge sağlamakta güçlük çeker. Hasta çok sık düştüğü için düşmeye bağlı sakatlıklar yaşar. Hasta görme yetisini kaybetmeye başlar. Kalp kasları gevşeyen hastada kalp rahatsızlıkları ortaya çıkar. Hasta vücudu titrer. Karaciğerleri iltihap kapar. Vücut dengesini kaybeder. Hasta çok sık bayılmaya başlar. Hastanın; konuşma, görme, duyma ve işitme yetileri zayıflar. Hasta el ve ayaklarını kontrol etmekte güçlük çeker.

Beyincik Dejenerasyonu Kimlerde Görülür?

Beyincik dejenerasyonu beyin travması geçiren kişilerde çok sık görülür. Özellikle ensesine darbe olan kişilerde görülür. Darbeden sonra omirlik beyin bölgesine kayar. Beyin kanamaları omirliğe doğru akmaya başlar. Ani hareketlere bağlı olarak boyun bölgesindeki damarların incelmesi beyincik dejenerasyonu riskini arttırır.

 

Omirlik Soğanı Nedir, Ne İşe Yarar?

Omirlik vücudumuz için hayati bir öneme sahip bir yapıdır. Beyne giden tüm sinirler omirlik soğanından geçer. İstemsiz çalışan omirlik soğanından beyne giren tüm sinirler geçer. İç organların kontrol merkezi olan omirlik soğanı solunum, sindirim ve hapşırma başta olmak üzere kusma, yutma, çiğneme, idrar reflekslerini kontrol eder. Omirlik soğanı solunum, sindirim ve başaltım sistemlerini düzene sokar.

Omirlik Soğanı İşlev Kaybı (Beyincik Dejenerasyonu) Nedir?

Omirlik soğanının işlevini kaybetmesine tıp dilinde beyincik dejenerasyonu denir. Hastalığın ilerlemesi ile birlikte hasta basit işleri yapamaz hale gelir. Beyincik dejenerasyonu hastalığında ölüm kaçınılmaz sondur. Hastalık ilerledikçe hastada oluşturduğu hasar artar. Hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur. Hastalık beyni yavaş yavaş yok eder.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*