Bebeklerde Konuşma Gecikmesi

Çocuğun yaşıtlarıyla benzer seviyelerde konuşma becerisi sergileyemiyor olması gecikmiş konuşma olarak tanımlanmaktadır. Bu durum gelişimsel dil gecikmesi veya konuşma bozukluğu olabilir. Konuşmada bozukluk durumunun herhangi bir organdaki bozukluktan meydana gelmemesi durumunda işlevsel konuşma bozukluğu herhangi bir organa bağlı olarak görülmesi durumunda organik konuşma bozukluğu olarak algılandığı bilinmektedir.

Çocuğun konuşabiliyor olması için konuşma işlevini yerine getirmesi gereken organlarda bozukluk olmaması, ses üretimi yapıyor olması ve lisan becerisi gelişmiş olmalıdır. Bu bilgi ışığında gecikmiş konuşması olan çocuklarda durum tespiti için kas – iskelet sistemi, sinir sistemi, kulak burun boğaz ve göz gibi organların kontrollerinin sağlanması gerektiğinden bahsedebiliriz.

İşitme azlığı çok sık karşılaşılan konuşmada gecikme nedenleri arasında yer almaktadır. Bu durum doğumda meydana gelmiş olabileceği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Çocuk bazı sesleri duyarken bazı sesleri duymayabilir. Bu durum çocukta işitme kaybı olmadığını göstermeyeceği gibi konuşmanın başlamamasına da neden olabilir. Konuşmada gecikme yaşadığı düşünülen bir çocukta bu nedenle detaylı bir işitme değerlendirme testi yapılması tavsiye edilmektedir.

Çocuklarda Gecikmiş Konuşmadan Şüphelenilecek Durumlar

  • Bebekler 3 – 6 aylık olana kadar anlamsız sesler çıkarabilmektedir. Fakat bu sesleri çıkarıyor olması bebeğin işitme kaybı olmadığını göstermemektedir. Bebek sağlıklı doğsa da mutlaka işitme taraması yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.
  • Bebek 6 – 12 aylık dönemlerinde “ma ma ma” veya “ba ba ba” gibi anlamlı sesler çıkarmaya başlamış olmalıdır.
  • Bebeğin 12 aylık olmasıyla birlikte ismiyle çağırıldığında bakıyor olması, evet veya hayır gibi komutları anlıyor olması beklenmektedir.
  • Bebek 12 – 16 ay aralığında iken anlamlı 1 – 2 kelime kullanabiliyor olması beklenmektedir.
  • Bebek 24 – 36 ay aralığında iken anlamlı 5 – 10 kelime kullanabilen dağarcığa sahip olması beklenmektedir.
  • Bebek 24 – 36 ay aralığında iken ben kimimi bu ne gibi soruları anlıyor ve anlamlı cevaplar verebiliyor olmalıdır.
  • Bebek 24 – 36 ay aralığında iken 2 – 3 kelimeli anlamlı cümleler kurabiliyor olması beklenmektedir.
  • Bebeğin 36. Ayından sonra kullandığı kelimelerin yabancılar tarafından da anlaşılabiliyor olması gerekmektedir.
  • 4 – 5 yaşında çocuğun artık basit olayları anlatabiliyor olması beklenmektedir.
  • 7 yaşına gelen çocuk karmaşık bir olayı anlatabiliyor olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir