Apandis Organı Ne İşe Yarar?

Apandis Organı Ne İşe Yarar?

Apandisit aslında hastalığın adıdır. Organın adı ise apandis olarak geçmektedir. Apandisin iltihaplanmasını durumuna apandisit denmektedir. 10 cm büyüklüğünde kalın bağırsağa bağlı apandis iltihaplanması durumunda kalın bağırsakta bulunduğu bölgeyi tıkayacaktır. Apandisin patlaması durumunda ise apandis içindeki iltihaplı sıvı karın boşluğuna akarak, karın zarı iltihabına neden olacaktır. Bu duruma müdahale edilmemesi ve geç müdahale edilmesi ise hayati tehlike yaratabilir. Apandisit Belirtileri ise şu şekildedir;

  • Karında hafiften bir ağrı başlar. Bu ağrı zamanla şiddetini arttıracaktır. Göbek deliği çevresinde başlayan bu ağrı kısa bir süre sonra göbeğin sağ tarafında daha fazla hissedilecektir.
  • Karnın genelinde daha belirsiz ve donuk bir ağrı olurken alt bölgede daha şiddetli bir ağrı hissedilecektir.
  • Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, tuvalete çıkamama, gaz gibi problemler de etkili olacaktır.

Apandis organı ne işe yarar diye herkesin kafasında bir soru işareti vardır aslında. Özellikle çocukluk dönemlerinde gerekli bir organdır. Kalınbağırsaklarda oluşan virüsleri temizleme işlevi görmektedir. Fakat yaş ilerledikçe bu organa gerek duyulmaz ve verdiği ağrılar yüzünden vücuttan ameliyat ile alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir