Altın Kökü Nedir? Altın Kökünün Faydaları Nelerdir?

Altın Kökü Nedir? Altın Kökünün Yararları

Altın kökü yani diğer adı ile ipeka bitkisi ayrıca bilimsel adı da Uragoga ipecacuanhadır. Asıl ana vatanı Güney Amerika olan bu bitki daha çok ormanlık alanlar ve de her mevsim yeşil olan yapraklı, otsu bir bitki türüdür. Altın kökü olarak adlandırılır. İçinde çeşitli olarak alkoloidler, şeker ve şeker bulunur. Altın Kökü yaklaşık olarak 20 ile 40 santimetre arası boylarda, küçük bir çalıyı andıran görünümdedir. Özellikle ekvatoral bölgede yetiştirilen bu bitki, tropik özellikler taşıması sebebi ile sürekli yeşil bir haldedir.

Çalı görünümündeki bir altın kökü bitkisinin oldukça küçük çiçekleri vardır. Bu çiçekler toplu bir şekilde salkım halde var taç yaprakları beyazdır. Meyve verdiğinde ilk olarak ham halde yeşil, olgunlaştığı zaman da kırmızı bir renge bürünür. Ayrıca meyvelerinin her zaman bir arada olma yapısı ile de baş meyvesi olarak ta isimlendirilir. Kökleri yaklaşık olarak 4 ila 6 milimetre kalınlıkta 10 ila 20 santim arasında uzunlukta ve de köklerinin uç kısımlarında ise depo halinde kökler bulunmaktadır. bunlar ise 5 ila 7 milimetre kalınlığında 10 ila 20 santim uzunluğundadır.

Altın Kökünün Faydaları Nelerdir?

Altın kökü yeteri kadar kullanıldığı takdirde bronşite oldukça iyi gelmektedir. Ayrıca bir balgam sökücü olarak mide iç yüzeyine etki eder ve söker. Gerekinden fazla kullanıldığı takdirde mide bulantısı ya da kusma gibi sorunlara neden olduğundan herhangi bir gıda zehirlenmesi olayınca kusturma amaçlı da kullanılır. Bunlar haricinde dizanteri mikroplarını yok etmede çok faydalıdır. Karaciğer iltihabına da iyi gelir.

Altın Kökü Nasıl Kullanılır?

Altın kökü isminden görüldüğü üzere kökleri kullanım amaçlıdır. Ortalama yarım gram kadar kullanım durumunda balgam sökücü olarak iyi gelmektedir.
Altın kökünün herhangi bir zehirleyici etkisi bulunmamaktadır ancak 1,5 gramdan daha fazla kullanıldığı takdirde mide bulantısı veya kusmaya sebebiyet verdiğinden ölçüsünde dikkatli olunmalıdır. Altın kökü diğer adıyla ipeka bitkisi, ishal, nefes darlığı ve de düşük tansiyon gibi problemlere yan etki gösterebilmektedir.
Altın kökünün yan etkilerinin oldukça fazla olmasından dolayı uzun bir süre yada gereğinden fazla dozajda kullanılması kesinlikle önerilmemektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*