Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu kişinin solunum sistemine gelen havanın çeşitli nedenlere bağlı olarak bakterilerle birleşmesi ve dışarı açılması sonrasında hem kişinin kendisini hem de çevresindekileri rahatsız etmesi durumuna neden olmaktadır. Kişinin sağlığını etkileyen ağız kokusu durumu toplum ile olan ilişkilerini dahi etkilemektedir. Hastalık olmamasına rağmen kişinin hayat kalitesini düşürüyor olması nedeniyle önemsenmektedir. Lokal ve sistemik nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir.

Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusu nedenleri arasında % 90 oranla ağız yer almaktadır. Ağızda yiyecek birikmesi, ağız hijyeninin kötü yapılıyor olması, diş enfeksiyonları, diş çürükleri, ağız hastalıkları, tükürük salgısındaki azlık, diş taşları, dil üzerinde bakteriyel birikinti ve diş eti hastalıkları ağız kokusuna neden olmaktadır.

Ağız kokusuna solunum yolu enfeksiyonlarının da neden olduğu bilinmektedir. Bunun oranı % 8 civarındadır. Reflü ve mide ülseri gibi sindirim sistemi kaynaklı sorunların ağız kokusuna neden olma oranı % 1’dir. Karaciğer yetmezliği problemi yaşayanlarda hissedilen amonyak kokusu ve şeker hastalarında görülen meyveli aseton kokusu gibi durumlar da sistemin hastalıkların ağız kokusuna neden olabileceğini göstermektedir. Sigara ve alkol kullanımının yanında bazı ilaçlar ve uzun süre aç kalınması da ağız kokusu sebepleri arasında yer almaktadır.

Ağız Kokusu Tedavisinde Başarı

Ağız kokusu tedavisi noktasında başarılı olabilmek için kaynağın doğru bir şekilde tespit edilmesi gerekmektedir. Tespitin doğru yapılması için hastanın tıbbi geçmişinin irdelenmesi gerekmektedir. Diş ve ağız hastalıklarının irdeleme esnasında ağız kokusunun en sık kaynağı olduğu kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

Ağız kokusu tedavisi için öncelikle hijyenin sağlanması gerekmektedir. Dişlerin fırçalanmasının haricinde dilin de fırçalanıyor olması ağız kokusu azaltılması noktasında etkilidir. Dişlerin temizliğinde diş ipi veya varsa köprü altı ipi mutlaka kullanılmalıdır. Diş protezleri ve eskimiş köprüler ağız içerisinde gıda birikmesine neden olacağından kötü kokulara sebep olabilir. Eksiği olan dişler için vakit kaybetmeden gerekli tedaviler yapılırken kötü kokulara sebep olan eski uygulamaların yenilenmesi gerekebilir. Çürük dişlerin tedavi edilmesi ağız kokusu tedavisinde fazlasıyla etkili olacaktır. Diş eti hastalıklarının tedavisi ve diş taşı temizlikleri de ağız kokusu tedavisi amacıyla tercih edilecek uygulamalar arasında yer almaktadır. Ağızda olabilecek tüm faktörlerin elenmesine rağmen ağız kokusunun geçmemesi durumunda diğer olası faktörlerin araştırılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir